Wholesale GS Certification Compound Miter Saw Wood Aluminium Steel PVC Pipe Cutting Machine 1650W Chop Saw Handheld Industrial Miter Saw
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Saw Type: | Miter Saw |
| Application: | Wood Saw, Metal Saw |
Gold Member Since 2007
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Experienced Team
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 9 foreign trading staff(s) and 7 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
Sign In to see all verified strength labels (19)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 105A
- Brand
- Haomai
- Type
- Fixed
- Power Source
- Electricity
- Customized
- Non-Customized
- Condition
- New
- Power
- 1100W
- Voltage
- 230V/110V
- Frequency
- 50/60 Hz
- No-Load Speed
- 6000 Rpm
- Blade Diameter
- 255mm
- Max Cutting Depth
- 85mm
- Max Cutting Width
- 110mm
- Weight
- 9/10.5kgs
- Transport Package
- 49*37*40cm/PC
- Specification
- 255MM 10 INCH
- Trademark
- HAOMAI
- Origin
- China
- HS Code
- 8461510000
- Production Capacity
- 10000PCS Per Month
Product Description
Specification
| Model Number | 105A |
| Voltage | 230V/50Hz, 110V/60Hz |
| Input Power | 1100W |
| No-load speed | 6000 rpm |
| Blade Diameter | 255mm/10'' |
| Cutting capacity | 0° x0° : 85x110 mm 0° x45°: 85x80 mm |
| Packing | 1pc/carton |
| Carton size | 49*37*40cm/pc |
| N.W./G.W. | 9/10.5 KGS |
| Loading quantity | 20/40/40H: 380/765/930PCS |





Q1:How about your products? How can you guarantee the quality?
A:All our products have got CE,GS,EMC and UL certificate and export to Europe,Amerca,Asia,Africa for many years.The quality is warmly welcomed.And We have experienced inspectors to strictly monitor the whole production process: raw material-production-finished products- packing.
Q2:What is the delivery time and What payment terms you can do?
A:Usually delivery time 30-35 days and reorder we can finishe in 25-30 days.We do TT,LC or West union all ok for us.
Q3:Can you do OEM or ODM?
A:Yes, OEM or Odm Both are ok,we will rey best to meet your demands.
Q4:What is the MOQ?
A:Usually our MOQ is 100pcs but not fixed.
Q5:How to get the sample?
A:First confirm what model and quantity you want then we will check price and shipping cost.After we get your payment of the sample and shipping charge we will arrange to send you the sample.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Electric saw
- Miter saw
- Wholesale GS Certification Compound Miter Saw Wood Aluminium Steel PVC Pipe Cutting Machine 1650W Chop Saw Handheld Industrial Miter Saw
Related Categories
Hot Searches
More